Skip to main content
Bez kategorii

Imbir – Właściwości i wpływ na zdrowie

By 1 maja 202329 sierpnia, 2023No Comments

Świeży imbir ma kilka korzyści zdrowotnych, z których wiele wiąże się z utratą wagi. Skutecznie obniża poziom cukru we krwi, poprawia trawienie i wchłanianie tłuszczu oraz zmniejsza jego gromadzenie się. Naukowcy odkryli, że picie gorącego napoju z imbirem sprawi, że poczujesz się syto po posiłku i nie będziesz podjadać. Imbir ma również właściwości przeciwzapalne, co jest ważne w procesie odchudzania. Zapalenie jest oznaką toksyn w organizmie i jeśli wątroba pracuje tylko po to by na bieżąco oczyszczać organizm nie będzie w stanie pomóc ci również schudnąć. 

Imbir może umożliwić utratę wagi ale nie jest złotym środkiem, dzięki któremu nie będziesz robić nic prócz jego spożywania by zrzucić zbędne kilogramy. Zdrowa dieta, ćwiczenia i dużo wody są kluczowe, jeśli chcesz osiągnąć zamierzony cel. Imbir w tym przypadku jest tylko pomocnikiem w całym tym procesie.

Ponieważ imbir jest stosowany głównie jako przyprawa, najczęściej używa się go w postaci świeżej, sproszkowanej lub mielonej. Wykorzystuje się zarówno niedojrzałe, jak i dojrzałe łodygi lub kłącza świeżego imbiru. Suszony imbir, który następnie można zmielić na proszek, jest zwykle wytwarzany z bardziej dojrzałych roślin. Młode kłącza imbiru można jeść na surowo. Świeży produkt jest często używany do robienia herbaty, piwa imbirowego i innych napojów. Jest również często stosowany w przetwórstwie spożywczym jako środek aromatyzujący lub dodawany do pieczywa i deserów.

Korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania imbiru

1. Może pomóc w problemach żołądkowo-jelitowych

Imbir może pomóc w zapobieganiu powstawaniu gazów i wzdęć poprzez rozluźnienie mięśni w przewodzie pokarmowym. Łagodzi także rozstrój żołądka. Imbir zmniejsza odbijanie i wzdęcia, a także nacisk wywierany na otwór między przełykiem a żołądkiem. Dlatego wiele osób lubi herbatę imbirową lub zjedzenie kawałka imbiru po dużym posiłku.

2. Łagodzi dolegliwości zdrowotne

Związki fenolowe, które sprawiają, że korzeń ten jest tak aromatyczny są silnymi przeciwutleniaczami, a także środkami przeciwzapalnymi i przeciwdrobnoustrojowymi. Imbir jest stosowany w celu złagodzenia kilku objawów spowodowanych różnymi chorobami. Niektóre objawy, które może pomóc wyleczyć to bóle głowy, nudności, objawy przeziębienia i wymioty.

3. Łagodzi objawy menstruacyjne

Jako związek przeciwzapalny i przeciwbólowy, imbir stosuje się w celu zmniejszenia bólu menstruacyjnego. Badanie wykazało, że korzeń ten zmniejszał ból u kobiet, które doświadczały bolesnego miesiączkowania lub skurczów menstruacyjnych. Spożycie 750–2000 mg imbiru w proszku może być skuteczne w łagodzeniu bólu i dyskomfortu podczas pierwszych 3-4 dni miesiączki.

4. Zapewnia ulgę oddechową

Wykazano, że imbir pomaga zmniejszyć przekrwienie klatki piersiowej i może pomóc w chorobach układu oddechowego. Wykazano, że silne związki imbiru pomagają tłumić reakcje alergiczne oraz zapobiegać chorobom alergicznym i leczyć je. Wyciąg z imbiru może pomóc utrzymać otwarte drogi oddechowe podczas reakcji zapalnych na alergeny. Astma jest spowodowana wrażliwością i stanem zapalnym w komórkach mięśniowych dróg oddechowych, powodując ich skurcz. Imbir może pomóc złagodzić stany zapalne związane z astmą.

Inne korzyści zdrowotne imbiru: rozjaśnia skórę, podnosi poziom testosteronu, poprawia funkcję mózgu, pomaga w zasypianiu.

Podsumowanie

Imbir jest produktem, który ze względu na swoje właściwości zdrowotne warto włączyć do codziennej diety. Można go dodawać do obiadu lub przygotowywać na jego bazie herbatę zimową. Ze względu na swoje walory smakowe nie każdy lubi jeść imbir lub czuć jego zapach. Mamy na to sposób. Nasz suplement jest bogatym źródłem składników odżywczych w tym sproszkowanej formy imbiru. Dzięki temu możecie go spożywać w połączeniu z innymi produktami. Pozwoli Ci to przyswoić o wiele więcej witamin niż ze spożywania samego imbiru. Po więcej informacji wystarczy kliknąć tutaj.

Leave a Reply