Skip to main content
Bez kategorii

Właściwości odchudzające miodu – Na co pomaga i jak go wykorzystać?

By 17 sierpnia 202230 sierpnia, 2023No Comments

Miód jest jednym z naturalnie występujących darów natury, który ma więcej zalet niż nam się może wydawać. Jest stosowany od co najmniej 8000 lat i znany ze swoich właściwości smakowych, leczniczych, odżywczych, nawilżających, antybakteryjnych i przeciwzapalnych. Ma on szeroki wachlarz zastosowań. Od dodawania go codziennie rano do herbaty do leczenia drobnych ran i poparzeń. Jednym z zastosowań miodu jest wykorzystanie tej substancji do poprawy kondycji fizycznej. Ci, którzy używają miodu, aby schudnąć zapewniają, że pomaga on w osiągnięciu pożądanych rezultatów.

Jaki wpływ na utratę wagi ma miód?

Miód zawiera cukier. Jednak w porównaniu z cukrem rafinowanym, zawiera on również korzystne witaminy i minerały. Cukier rafinowany jest uważany za źródło “pustych kalorii”, co oznacza, że nie przynosi on żadnych korzyści zdrowotnych a jedynie może zaszkodzić w nadmiarze. Dlatego też, gdy spożywasz zbyt dużo cukru, możesz mieć tendencję do przybierania na wadze nie tylko z powodu spożywanych kalorii, ale także z powodu braku dostarczania organizmowi witamin i minerałów. Miód natomiast równoważy ten efekt, ponieważ jest to dobre źródło składników odżywczych, które pomagają w procesie odchudzania, jeśli jest spożywany w odpowiedniej ilości.

Badania wykazały, że sportowcy, którzy jedli żywność bogatą w fruktozę, taką jak miód, spalili dużo więcej tłuszczu i mieli zwiększony poziom wytrzymałości. Miód działa jak paliwo, dzięki któremu wątroba produkuje glukozę. Ta utrzymuje wysoki poziom cukru w mózgu i zmusza go do uwalniania hormonów spalających tłuszcze. Większość z nas ma problemy z utratą wagi, ponieważ spożywamy zbyt dużo cukru i przetworzonej żywności. Kiedy spożywamy miód, organizm zaczyna spalać więcej tłuszczu. Co więcej spożywając miód nie masz ochoty na zwykłe słodycze i zawarty w nich cukier, dzięki czemu mniej ich spożywasz.

Jak wykorzystać miód aby schudnąć?

Wiele osób dodaje łyżeczkę cukru do codziennej kawy lub herbaty, nie zdając sobie sprawy, jak może to wpłynąć na ich zdrowie w dłuższym okresie czasu. Używanie miodu, aby szybko schudnąć jest jednym z najlepszych sposobów, by utrzymać swój organizm w zdrowiu, prawidłowej kondycji i aktywności fizycznej. Może być również stosowany jako zamiennik cukru w deserach, lub jako alternatywa dla różnych syropów i substancji słodzących. Jednym z najlepszych sposobów na spożycie miodu w procesie odchudzania jest zjedzenie jego jednej łyżeczki przed snem. Pomoże to organizmowi spalić więcej tłuszczu we wczesnej fazie snu. 

Miód jest również znany z tego, że potrafi stłumić nasz apetyt. Większość ludzi ma tendencję do przejadania się w ciągu dnia, a to jest jednym z głównych powodów przyrostu masy ciała. Z drugiej strony wiadomo też, że nie wolno zjadać zbyt małych porcji jedzenia. Zaletą spożywania miodu jest niwelowanie głodu w ciągu dnia. To z kolei pomoże Ci uniknąć zbędnych przekąsek między posiłkami, utrzymując Cię sytym.

Jaka jest wartość odżywcza miodu?

Miód jest naturalnym środkiem słodzącym, co czyni go doskonałym zamiennikiem kalorycznego cukru. Mówiąc odżywczo, jedna łyżka stołowa miodu zawiera 64 kalorie i 17 gramów cukru, w tym fruktozę, glukozę, maltozę i sacharozę, ale nie zawiera błonnika, tłuszczu ani białka. Jedną z głównych zalet zastąpienia cukru miodem jest to, że ma on niższą wartość IG, co oznacza, że nie podnosi on poziomu cukru we krwi tak szybko jak cukier. Miód jest również słodszy od cukru, co oznacza, że nawet niewielka jego ilość pozwala zaspokoić słodkie pragnienia. Miód jest bogaty w antyoksydanty, w tym związki organiczne i fenolowe, takie jak flawonoidy. Będąc bogatym w antyoksydanty może pomóc w zapobieganiu dolegliwościom serca jak również w poprawie wzroku. Badania wykazały, że wykorzystanie miodu w procesie odchudzania może pomóc w utrzymaniu prawidłowego poziomu ciśnienia krwi i cholesterolu.

3 Sposoby wykorzystania miodu aby schudnąć

1. Cynamon i miód

Jak wiecie, cynamon jest przyprawą, która jest używana od dziesiątek lat ze względu na swoje korzyści odżywcze i zdrowotne. Przyprawa ta pochodzi z kory cynamonowej i może być stosowana w wielu daniach i napojach. Jednym z najlepszych sposobów aby schudnąć jest włączenie tych dwóch składników do codziennej diety. Wystarczy, że do filiżanki zielonej herbaty dodasz łyżeczkę miodu i pół łyżeczki cynamonu. Właściwości metaboliczne tych dwóch składników pomogą Ci uzyskać energię przez cały dzień. Ta mieszanka pomoże również zahamować apetyt i uniknąć podjadania.

2. Cytryna i miód

Doskonałym sposobem na wykorzystanie miodu by schudnąć jest rozmieszanie pół łyżeczki tego produktu w szklance ciepłej wody i sokiem z połówki cytryny. Picie tej mieszanki z samego rana pomoże Ci w detoksykacji organizmu i porannym pobudzeniu organizmu. Będziesz też czuł się mniej nadęty i bardziej aktywny w ciągu dnia. Możesz również dodać te składniki do butelki z wodą i popijać ten napój przez cały dzień. Będzie to również świetny sposób by zwiększyć spożycie wody w ciągu dnia.

3. Czosnek i miód

Połączenie czosnku i miodu jest doskonałym sposobem by utrzymać organizm w zdrowiu oraz dobrej kondycji. Spożycie surowego czosnku z łyżeczką miodu z rana pomoże w detoksykacji i poprawi trawienie. Takie połączenie jest również korzystne by zwiększyć odporność organizmu i pomóc w zmniejszeniu stresu, wysokiego ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu.

Podsumowanie

Analizując wszystkie powyższe zastosowania miodu można stwierdzić, że włączenie tej słodkiej i odżywczej substancji do codziennej diety może zdziałać cuda dla ogólnego zdrowia w dłuższej perspektywie. Warto go dodawać również do codziennych posiłków czy koktajli. Jeśli codziennie rano przygotowujecie sobie ulubiony smoothie z dodatkiem miodu świetnym kompanem będzie nasz bezprzewodowy blender BlendyGo, z którym przygotujesz ten pyszny posiłek w kilka chwil ! Smacznego 🙂

Leave a Reply