Skip to main content
Bez kategorii

Wpływ kawy na utratę wagi – Właściwości zdrowotne – Skutki Uboczne

By 22 czerwca 202329 sierpnia, 2023No Comments

Dla wielu z nas poranna kawa jest dla zbawienna i codziennie rano delektujemy się jej smakiem, chociaż są też tacy, którym kawa najzwyczajniej nie smakuje. Czy oprócz tego, że dodaje ci ona sporego kopa energii wiesz o niej coś więcej? Czy wiesz, jak picie czarnej kawy wpływa na twoje ciało i umysł? Czy zdajesz sobie sprawę z zalet czarnej kawy, jak również z jej skutków ubocznych?

Czarna kawa to po prostu kawa, która jest zwykle parzona bez dodatkowych składników takich jak cukier, mleko czy śmietanka. Choć ma ona lekko gorzki smak to wiele osób uwielbia mocną filiżankę czarnej kawy o poranku. Dla niektórych jest ona nawet częścią ich codziennej diety. W tym artykule powiemy o korzyściach płynących z picia czarnej kawy, o tym, jak może ona pomóc w utracie wagi, a także o potencjalnych skutkach ubocznych.

Jeśli jednak chcesz pobudzić się w inny sposób, mamy dla Ciebie nasz suplement, który dzięki wysokiej zawartości wartości odżywczych pobudzi cię równie dobrze jak kawa. Po więcej infromacji zapraszamy tutaj.

Wartość odżywcza czarnej kawy

Jeśli szukasz napoju o niskiej zawartości kalorii, tłuszczów i węglowodanów, to czarna kawa jest dla Ciebie idealna. Mówiąc wprost, picie kawy staje się powodem do niepokoju tylko wtedy, gdy pije się ją regularnie z mlekiem, cukrem, śmietanką itp. Dzięki tym dodatkom, nawet jedna filiżanka kawy może zawierać tyle samo kalorii, co bardzo duży kawałek ciasta.

Zazwyczaj jedna filiżanka czarnej kawy dostarcza:
0% tłuszczu
0% cholesterolu
0% sodu
0% węglowodanów
0% cukru
4% potasu

Jak sami widzicie, czarna kawa nie dostarcza kalorii, tłuszczów ani cholesterolu. Nie oznacza to jednak, że jest “zdrowa” czy “odżywcza”. W rzeczywistości czarna kawa ma bardzo niską wartość odżywczą, oprócz tego, że daje niewielkie ilości potasu. 

Tak więc, mówiąc wprost, zawartość kalorii w czarnej kawie jest bardzo niska, co czyni ją idealnym napojem dla tych, którzy szukają regularnego napoju, który nie zaszkodzi ich zdrowiu. Jeśli chcesz uzyskać więcej składników odżywczych możesz wybrać np. latte czy cappucino z dodatkiem mleka.

Kawa czarna a utrata wagi

Czarna kawa zawiera kwas chlorogenowy, który pomaga spowolnić produkcję glukozy w organizmie. Oznacza to, że jeśli pijesz czarną kawę po posiłku, to Twój organizm będzie produkował mniej glukozy, a także komórek tłuszczowych. Czarna kawa zawiera również antyoksydanty, które pomagają w procesie odchudzania.

Ponieważ czarna kawa jest bogata w kofeinę, pomaga w pobudzeniu aktywności metabolicznej i zwiększa poziom energii, a tym samym tłumi głód. Jak wspomniano wcześniej, czarna kawa jest napojem niskokalorycznym, a także nie zawiera tłuszczów ani cholesterolu. Oznacza to, że nie przybierasz na wadze, pijąc codziennie czarną kawę.

Wiele osób uwielbia pić czarną kawę na kilka minut przed wejściem na siłownię. Dzięki niej szybko się pobudzisz i i będziesz mieć masę energii podczas treningu. 

Jeśli pijesz czarną kawę aby schudnąć, ważne jest, aby pić ją bez żadnych dodatków. Oznacza to, że nie powinno się do niej dodawać cukru, śmietanki, mleka ani żadnych innych dodatków. Gdy je natomiast dodasz wszystkie te korzyści omówione powyżej są zniweczone, ponieważ wtedy napój będzie zawierał kalorie, tłuszcze i cholesterol.

Zalety picia czarnej kawy

Jeśli kochasz czarną kawę, z przyjemnością dowiesz się, że napój ten oferuje wiele korzyści, zarówno dla Twojego ciała, jak i dla Twojego umysłu. Omówmy te korzyści szczegółowo poniżej:

1. Poprawia zdrowie układu sercowo-naczyniowego

Regularne spożywanie czarnej kawy może prowadzić do podniesienia ciśnienia krwi, ale efekt ten z czasem się zmniejsza. Badania wykazały, że picie jednej do dwóch filiżanek czarnej kawy każdego dnia może zmniejszyć ryzyko rozwoju różnych chorób układu krążenia, w tym udaru mózgu. Oznacza to, że z czasem czarna kawa poprawia pracę Twojego serca. Poza tym, zmniejsza się również stan zapalny w organizmie oraz poprawia stan zdrowia układu krążenia.

2. Poprawia pamięć

Wiadomo, że czarna kawa jest świetna by poprawić pamięć. Wraz z wiekiem nasze zdolności poznawcze ulegają pogorszeniu i jesteśmy bardziej narażeni na rozwój chorób takich jak choroba Alzheimera, demencja i choroby Parkinsona. Regularne picie czarnej kawy może pomóc w walce z nimi poprzez utrzymanie sprawności i zdrowia mózgu. Utrzymuje ona nerwy w aktywności, poprawiając tym samym funkcjonowanie mózgu.

3. Jest dobra dla pracy wątroby

Jedną z najważniejszych zalet czarnej kawy jest to, że wspomaga zdrowie wątroby. Jest ona ważnym organem, który spełnia wiele funkcji. Ważne jest, aby utrzymać ją w zdrowiu, a czarna kawa jest do tego idealna. Regularne jej spożywanie zapobiega wystąpieniu raka wątroby, zapaleniu wątroby, a także alkoholowej marskości wątroby. Badania wykazały, że osoby, które spożywają cztery filiżanki czarnej kawy każdego dnia, mają znacznie mniejsze szanse na rozwój każdego rodzaju choroby wątrobowej. Dzieje się tak, ponieważ jej zawartość może przyczynić się do obniżenia poziomu szkodliwych enzymów wątrobowych, które znajdują się we krwi.

4. Pomaga oczyścić żołądek

Kawa jest napojem moczopędnym, co oznacza, że im więcej jej spożywasz, tym częściej będziesz oddawał mocz. Oznacza to, że toksyny i bakterie są wypłukiwane z Twojego żołądka za każdym razem, gdy oddajesz mocz.

5. Może pomóc w zapobieganiu ryzyka rozwoju raka

Badania wykazały, że regularne spożywanie czarnej kawy może wiązać się z mniejszym ryzykiem rozwoju niektórych rodzajów raka, takich jak rak wątroby, piersi, jelita grubego i odbytu. Kawa jest doskonała by zmniejszyć stan zapalnego w organizmie, co pomaga w zapobieganiu rozwojowi nowotworów.

6. Jest bogata w antyoksydanty

Wiele korzyści zdrowotnych czarnej kawy wynika z jej bogatej zawartości antyoksydantów. W czarnej kawie występują silne przeciwutleniacze, takie jak potas, magnez, witamina B2, B3 i B5, a także mangan.

Skutki uboczne picia czarnej kawy

Rozmawialiśmy o zaletach czarnej kawy i o tym, jak pomaga ona w utracie wagi, ale czy to wszystko jest dobre? Czy nie ma ona żadnych skutków ubocznych? Jak wszystko inne, nadmierne spożycie czarnej kawy powoduje efekty uboczne, które omawiamy poniżej.

Picie zbyt dużej ilości czarnej kawy doprowadza do wydzielania hormonu stresu co prowadzi jedynie do niepokoju i rozdrażnienia. Łatwo jest poczuć dreszczyk emocji, gdy spożywa się zbyt dużo kofeiny. Nadmierne spożycie kawy może poważnie wpłynąć na jakość Twojego snu. Zaleca się unikanie picia kawy na kilka godzin przed snem, jeśli chcesz się dobrze wyspać. Czarna kawa jest bogata w kofeinę i kwasy, co oznacza, że jej nadmierne spożycie może doprowadzić do zakwaszenia żołądka. Zbyt duża ilość kawy utrudnia organizmowi wchłanianie minerałów z codziennej diety, takich jak żelazo, wapń i cynk.

Podsumowanie

Czarna kawa ma wiele korzyści dla zdrowia, a także pomaga w utracie wagi. Może pomóc usprawnić pamięć, poprawić metabolizm, utrzymać wątrobę i serce w dobrym stanie, a także obniżyć ryzyko rozwoju raka.

Należy jednak przyjmować ją z umiarem, ponieważ jak wszystko, zbyt duża jej ilość może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Należą do nich kwasowość, zwiększony stres i niepokój, niskie tempo wchłaniania minerałów oraz zaburzona rutyna snu.

link1

Leave a Reply