Skip to main content
Bez kategorii

Jak pozbyć się toksyn z organizmu? – Metody detoksu i naturalne oczyszczanie

By 12 maja 202329 sierpnia, 2023No Comments

Detoksykacja bądź oczyszczanie to ostatnio bardzo popularne hasło szczególnie wśród kobiet. Zazwyczaj oznacza to przestrzeganie określonej diety, która rzekomo oczyszcza organizm z toksyn, poprawiając w ten sposób zdrowie i sprzyjając odchudzaniu. Na szczęście nasz organizm jest w stanie sam pozbywać się toksyn a my możemy go jedynie w tym wesprzeć lub niwelować ich gromadzenie się w naszym ciele. Oto kilka przykładów jak naturalnie można oczyścić nasze ciało.

1. Ogranicz alkohol

Ponad 90% alkoholu jest metabolizowane w wątrobie. Nadmierne picie może doprowadzić do jej poważnych szkodzeń, powodując gromadzenie się tłuszczu, stany zapalne i inne skutki niepożądane. Przez to wątroba nie może prawidłowo funkcjonować i wykonywać niezbędnych dla organizmu zadań w tym filtrować toksyn. Ograniczenie alkoholu bądź całkowita rezygnacja z niego może mieć na nas zbawienny wpływ.

2. Zadbaj o zdrowy sen

Zapewnienie odpowiedniej ilości snu jest niezbędne, aby wesprzeć nasze zdrowie i naturalny system detoksykacji organizmu. Sen pozwala mózgowi na odpoczynek i regenerację, a także na usuwanie toksyn, które nagromadziły się w ciągu dnia. Jednym z tych produktów ubocznych jest białko zwane beta-amyloidem, które przyczynia się do rozwoju choroby Alzheimera.

W przypadku braku snu Twoje ciało nie ma czasu na regenerację, więc toksyny mogą się gromadzić w organizmie i negatywnie wpływać na Twoje zdrowie. Może to skutkować takimi konsekwencjami jak stres, niepokój, wysokie ciśnienie krwi, choroby serca, cukrzyca typu 2 i otyłość. Powinno się więc spać od 7 do 9 godzin dziennie aby nasz organizm mógł prawidłowo funkcjonować.

3. Pij dużo wody

Woda robi o wiele więcej niż tylko gasi pragnienie. Reguluje temperaturę ciała, wspiera stawy, wspomaga trawienie i wchłanianie składników odżywczych oraz oczyszcza organizm poprzez usuwanie toksyn z organizmu. Komórki w naszym ciele muszą być regularnie regenerowane aby optymalnie funkcjonować i przetwarzać żywność w energię. Woda transportuje toksyny, skutecznie usuwając je poprzez oddawanie moczu, oddychanie lub pocenie się. Dlatego utrzymanie odpowiedniej nawodnienia jest ważne w procesie detoksykacji.

4. Ogranicz spożycie cukru i przetworzonej żywności

Uważa się, że cukier i przetworzona żywność są główną przyczyną problemów zdrowotnych. Wysokie spożycie słodkich i wysoko przetworzonych produktów wiąże się z otyłością i innymi chorobami przewlekłymi, takimi jak choroby serca, rak i cukrzyca. Choroby te zaburzają zdolność organizmu do naturalnego odtruwania się poprzez uszkadzanie narządów odgrywających ważną rolę, takich jak wątroba i nerki. Spożywając mniej śmieciowego jedzenia może pozytywnie wpłynąć na naturalne oczyszczenie organizmu z toksyn.

5. Jedz pokarmy bogate w przeciwutleniacze

Przeciwutleniacze chronią twoje komórki przed uszkodzeniami powodowanymi przez cząsteczki zwane wolnymi rodnikami. Stres oksydacyjny jest stanem spowodowanym ich nadmierną produkcją.

Twoje ciało naturalnie wytwarza te cząsteczki do takich procesów jak trawienie. Jednak alkohol, dym tytoniowy, zła dieta i narażenie na zanieczyszczenia mogą powodować ich nadmierną produkcję.

Jedzenie żywności bogatej w przeciwutleniacze może pomóc zmniejszyć stres oksydacyjny spowodowany przez nadmiar wolnych rodników i innych toksyn, które zwiększają ryzyko wystąpienia takich chorób jak choroby serca, wątroby, astma czy niektóre rodzaje raka.

6. Zmniejsz spożycie soli

Spożywanie zbyt dużej ilości soli może spowodować zatrzymanie przez organizm nadmiaru płynów, szczególnie jeśli cierpisz na schorzenia nerek lub wątroby lub jeśli nie pijesz wystarczającej ilości wody. Nadmiar nagromadzonej wody może powodować wzdęcia i dyskomfort. Jeśli zauważysz, że spożywasz zbyt dużo soli, możesz dojść do zatrzymania płynów w organizmie.

Chociaż może to zabrzmieć sprzecznie z tym co jest napisane wyżej, zwiększenie spożycia wody jest jednym z najlepszych sposobów na wyeliminowanie nagromadzenia się jej w naszym ciele.

7. Jedz dużo owoców i warzyw

Leave a Reply