Skip to main content
Bez kategorii

Jak poprawić trawienie? – Produkty wspomagające pracę jelit

By 1 października 202229 sierpnia, 2023No Comments

Często słyszymy, że ludzie skarżą się na ból żołądka spowodowany niestrawnością i problemami z żołądkiem. Najczęściej problem ustępuje w ciągu jednego lub dwóch dni. Ale co powoduje, że jedzenie nie chce się trawić? Niestrawność jest zwykle związana z problemami dotyczącymi przewodu pokarmowego. Jest również spowodowana niektórymi chorobami i czynnikami wynikającymi z prowadzonego przez nas stylu życia. Aby uniknąć tych problemów, poniżej przedstawiliśmy kilka produktów, które pomogą ci przezwyciężyć niestrawność.

Pokarmy poprawiające trawienie

Gdy żołądek nie trawi pokarmu, może uszkodzić nerw, który reguluje układ trawienny i uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie mięśni żołądka i jelit. Kiedy tak się dzieje, niestrawione jedzenie może fermentować i prowadzić do rozwoju bakterii oraz prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Jak poprawić układ trawienny i zapewnić dobre zdrowie? Jakie jedzenie można poprawić, aby poprawić trawienie?

1. Pszenica

Pszenica jest podstawowym pokarmem wielu rodzin na całym świecie. Forma pełnoziarnista jest źródłem wielu składników odżywczych i błonnika pokarmowego. Nasze ciało potrzebuje co najmniej 25 gramów błonnika dziennie. To właśnie on pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu trawiennego oraz zmniejsza zaparcia i działa jako prebiotyk.

2. Szpinak

Szpinak jest doskonałym źródłem błonnika, który pomaga w usprawnieniu trawienia. Jest również doskonałym źródłem składników odżywczych, takich jak witamina K, witamina C, witamina A, magnez i folian. Magnez pomaga łagodzić zaparcia, poprawiając skurcze mięśni w przewodzie pokarmowym. Ponadto badania wykazały również, że określony rodzaj cukru występujący w szpinaku i innych zielonych produktach liściastych napędza wzrost zdrowych bakterii jelitowych, poprawiając w ten sposób trawienie.

3. Pierś z kurczaka

Jeśli jesteś jedną z osób cierpiących na zespół jelita drażliwego lub wrażliwość jelit, pierś z kurczaka powinna zagościć na stałe w twojej diecie, ponieważ jest bogata w białko i niezbędne aminokwasy. Ponadto jest lekkostrawna i nie fermentowana przez bakterie jelitowe.

4. Imbir

Imbir jest ogólnie powszechną oraz stosowaną przyprawą i nie każdy wie o jego właściwościach trawiennych. Imbir stymuluje enzymy żołądkowe, które pomagają w trawieniu, a także przyspieszają ruch pokarmu z żołądka do jelita cienkiego.

5. Jogurt

Jogurt zawiera przyjazne bakterie zwane probiotykami. Żyją one w przewodzie pokarmowym i pomagają w poprawie trawienia i utrzymaniu zdrowych jelit. Jogurt pomaga w problemach trawiennych, takich jak zaparcia, biegunka oraz wzdęcia.

6. Papaja

Papaja zawiera enzym trawienny zwany papainą, który pomaga rozkładać włókna białkowe i wspomaga proces trawienia. Owoc znany jest również z łagodzenia objawów zespołu jelita drażliwego, wzdęć i zaparć. Ze względu na swoje właściwości żołądkowo-jelitowe papaja jest również stosowana jako główny enzym w suplementach trawiennych.

Jak poprawić trawienie?

Teraz, gdy już wiesz jakie produkty dobrze wpływają na poprawę trawienia możesz je wprowadzić do codziennej diety. Istnieją też proste sposoby, które wraz z żywnością wspomogą pracę Twoich jelit.

Wykonuj ćwiczenia fizyczne!

Regularne ćwiczenia w celu poprawy trawienia, a także zmniejszenia stresu pomagają poprawić układ trawienny. Możesz zacząć od jogi bądź basenu. Jeśli lubisz bardziej zaawansowane ćwiczenia warto ćwiczyć na siłowni. Każda forma ruchu nie tylko wpłynie na prawidłowy proces trawienia, ale też ogólnego zdrowia.

Jedz zdrowo i nawadniaj się

Ćwiczenia pomagają strawić żywność lecz nie są jedynym rozwiązaniem problemów trawiennych. Aby mieć zdrowe jelita, ważne jest również zdrowe odżywianie. Warto włączyć żywność bogatą w błonnik do codziennej diety, ponieważ wiadomo, że pomaga on leczyć zaparcia. Dodanie trochę zdrowych tłuszczy również jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ potrzebne są one do wchłaniania składników odżywczych. Na koniec pij dużo wody, ponieważ najczęstszą przyczyną zaparć jest niski poziom płynów w organizmie.

Wprowadź zdrowe praktyki żywieniowe

Staraj się jeść regularne posiłki w szczególności śniadanie aby pobudzić układ trawienny do pracy. Pamiętaj aby twoje jedzenie było lekkostrawne i bogate w witaminy i minerały. Świetnym pomysłem na posiłek są koktajle owocowe na jogurcie, mleku bądź soku. Wystarczą świeże owoce, odrobina cieczy i gotowe! Jeśli nie masz odpowiedniego blendera do ich przygotowania nic straconego. Nasz bezprzewodowy blender BlendyGo poradzi sobie z każdym przepisem, przygotowując ulubiony koktajl w kilka chwil. Można go zabrać ze sobą do szkoły lub pracy a bateria wystarczy na przygotowanie od 20 napojów. Po więcej informacji zapraszamy na stronę produktu lub wystarczy kliknąć tutaj.

Leave a Reply