Bóle głowy są częstym schorzeniem, z którym wiele osób boryka się codziennie. Począwszy od niewygodnego po wręcz nie do zniesienia bólu, może on zakłócać codzienne życie. Istnieje kilka rodzajów bólów głowy, przy czym najczęściej występuje migrena. Chociaż istnieje wiele leków mających na celu łagodzenie objawów bólu, istnieje również wiele skutecznych i naturalnych metod leczenia.
1. Pij dużo wody
Niewystarczające nawodnienie może prowadzić do bólu głowy i migreny. Na szczęście wykazano, że woda łagodzi te objawy u większości osób odwodnionych w ciągu 30 minut do trzech godzin po jej spożyciu. Co więcej, odwodnienie może zaburzać koncentrację i powodować drażliwość, przez co objawy wydają się jeszcze gorsze. Aby uniknąć odwodnienia i bólów głowy pamiętaj aby pić odpowiednią dla siebie ilość wody w ciągu dnia i spożywać pokarmy bogate w płyny.
2. Uzupełnij poziom magnezu
Magnez jest ważnym minerałem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Co ciekawe, okazał się on również bezpiecznym i skutecznym lekarstwem na bóle głowy. Badania sugerują, że niedobór magnezu występuje częściej u osób, które często cierpią na migrenowe bóle głowy, niż u tych, którzy mają jego prawidłowy poziom. Jednak przyjmowanie suplementów magnezu może powodować u niektórych osób skutki uboczne takie jak biegunka, dlatego trzeba świadomie je stosować i zacząć od małej dawki.
3. Ogranicz alkohol
Chociaż spożywanie alkoholu nie powoduje bólu głowy u większości osób, badania wykazały, że może on wywoływać migreny u około jednej trzeciej osób, u których często występują bóle głowy. Jest to napój rozszerzający naczynia krwionośne, co pozwala na swobodniejszy i szybszy przepływ krwi. Rozszerzenie naczyń może natomiast powodować bóle głowy u niektórych osób. Ponadto alkohol działa moczopędnie, powodując utratę płynów i elektrolitów przez częste oddawanie moczu. Może to prowadzić do odwodnienia i nasilenia się bólu głowy.
4. Brak odpowiedniej ilości snu
Brak odpowiedniej ilości snu może być szkodliwe dla naszego zdrowia na wiele sposobów, a nawet może powodować bóle głowy u niektórych osób. Na przykład w jednym badaniu porównywano częstotliwość i nasilenie bólu głowy u tych, którzy spali mniej niż sześć godzin w nocy i tych, którzy spali dłużej. Okazało się, że ci, którzy spali mniej, mieli częstsze i silniejsze bóle głowy. Co więcej zbyt duża ilość snu też nie jest wskazana dlatego warto słuchać swojego organizmu i wyczuć po ilu godzinach snu czujemy się najlepiej.
5. Unikaj pokarmów bogatych w histaminę
Histamina jest substancją chemiczną naturalnie występującą w organizmie, która odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu układu odpornościowego, trawiennego i nerwowego. Można ją również znaleźć w niektórych produktach spożywczych, takich jak sery, produkty fermentowane, piwo, wino, wędzone ryby i wędliny. Badania wykazały, że osoby wrażliwe na tę właśnie substancję mogą cierpieć na bóle głowy. Zatem eliminowanie żywności zawierającej histaminę może być kluczem w rozwiązaniu problemów związanych z przewlekłym bólem.
6. Użyj olejków eterycznych
Olejki eteryczne to wysoce skoncentrowane płyny zawierające związki aromatyczne z różnych roślin. Mają wiele korzyści terapeutycznych i najczęściej są stosowane miejscowo. Olejki eteryczne z mięty pieprzowej i lawendy są szczególnie pomocne w przypadku bólu głowy. Olejek miętowy warto wcierać w skronie natomiast lawendowy warto wdychać by zmniejszyć objawy.
7. Wypróbuj witaminę B
Witaminy z grupy B to rozpuszczalne w wodzie mikroelementy, które pełnią wiele ważnych funkcji w organizmie. Przyczyniają się do syntezy neuroprzekaźników i pomagają zamieniać żywność w energię. Niektóre witaminy z grupy B mogą działać ochronnie na bóle głowy i są uważane za bezpieczne do regularnego przyjmowania, ponieważ są rozpuszczalne w wodzie, a nadmiar zostanie wydalony z moczem.
8. Zrób sobie zimny kompres
Stosowanie zimnego kompresu może pomóc zmniejszyć objawy bólu głowy. Zastosowanie zimnych lub zamrożonych okładów na szyję lub głowę zmniejsza stan zapalny, spowalnia przewodzenie nerwowe i zwęża naczynia krwionośne, co pomaga zmniejszyć ból głowy. Aby zrobić zimny kompres, wypełnij wodoodporną torbę lodem i zawiń ją w miękki ręcznik. Nałóż kompres na kark, głowę lub skronie, aby złagodzić ból głowy.
9. Uzupełnij organizm w witaminy i minerały
Wszyscy dobrze wiemy, że nasz organizm potrzebuje niezbędnych witamin i minerałów by prawidłowo funkcjonować. Warto zatem spożywać odpowiednią ilość warzyw i owoców w ciągu dnia. Świetnym rozwiązaniem mogą się okazać pełnowartościowe koktajle zrobione z ulubionych przez Ciebie składników. Mogą to być zielone warzywa liściaste takie jak jarmuż lub szpinak, rozmaite owoce, mleko krowie bądź roślinne, różnego rodzaju nasiona i wszystko co Ci jeszcze przypadnie do gustu. Nie tylko dostarczysz swojemu organizmowi składniki odżywcze lecz także będziesz się delektować pysznym koktajlem. Jeśli potrzebujesz odpowiedniego sprzętu by przygotować sobie tego typu napój to możemy Ci polecić nasz bezprzewodowy blender BlendyGo, który poradzi sobie z każdym przepisem. Możesz go zabrać ze sobą do szkoły lub pracy, a bateria starczy na przygotowanie 20 koktajli. Brzmi świetnie, prawda? Zachęcamy zatem do odwiedzenia strony produktu lub kliknięcia tutaj.
Podsumowanie
Wszyscy wiemy, że najszybszym sposobem na redukcję bólu głowy są tabletki przeciwbólowe lecz czy są one na pewno dobre i zdrowe? Warto zatem wypróbować kilka naturalnych metod na walkę z migreną nim sięgniemy po inne leki. Być może staną się one zbawienne i będą rozwiązaniem nieustającego bólu głowy.