Smog i wszechobecne spaliny. Używki. Niezdrowe przekąski oraz fast foody. To wszystko może negatywnie odbić się na naszym samopoczuciu oraz ogólnej kondycji organizmu. Odkładające się w nim toksyny i inne szkodliwe substancje mogą bowiem sprawiać, że czujemy się chronicznie zmęczeni i ociężali, mamy problemy trawienne, częściej łapiemy infekcje, a nasze włosy i skóra zdecydowanie potrzebują wsparcia. Jeśli zauważymy u siebie podobne objawy, warto oczywiście udać się do lekarza i zrobić przynajmniej podstawowe badania. Można też rozważyć konsultację z dietetykiem i przeprowadzenie tzw. “detoksu koktajlowego”.
Czym jest detoks koktajlowy?
Witaminy, mikroelementy i inne substancje odżywcze zawarte w owocach, warzywach, a także różnych dodatkach, które znajdują się na liście składników do przyrządzania koktajli detoksujących, mają wspierać organizm w przeprowadzaniu naturalnego procesu oczyszczania się. Poza tym należy nadmienić, że detoks koktajlowy to z reguły ograniczona w czasie kuracja, w trakcie której napoje z warzyw i owoców możemy po prostu dołączyć do naszego menu między innymi bardziej lekkostrawnymi posiłkami bądź spożywać je zamiast jednego ewentualnie dwóch głównych posiłków.
Jakie warzywa i owoce można dodawać do koktajli detoksujących?
W dużej mierze to, jakie składniki będą dominować w naszych napojach, zależy tak naprawdę od pory roku. Jeśli zdecydujemy się przeprowadzić kurację zaraz po zimie, podstawę będą stanowiły egzotyczne owoce, a także takie składniki jak np. kiszona kapusta. Pamiętajmy, że kiszonki zawierają nie tylko witaminy C, A, K, E i z grupy B. Są także źródłem bakterii fermentacji mlekowej, które wspierają działanie przewodu pokarmowego. Latem, gdy do dyspozycji mamy bogaty wybór sezonowych owoców i warzyw, sprawdzić mogą się natomiast świeże pomidory, buraki, marchew, a także seler, jarmuż oraz jabłka. Chcąc przeprowadzić kurację należy jednocześnie wyeliminować z diety wszelkie używki, wysoko przetworzoną żywność, słodycze, czerwone mięso, a także kawę i mocną herbatę.