Przeciwutleniacze to związki występujące w organizmie, a także w wielu owocach i warzywach. Ich główne funkcje obejmują ochronę komórek naszego organizmu przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. To z kolei zapobiega przedwczesnemu starzeniu się i różnym chorobom przewlekłym. Jeśli poziom wolnych rodników w organizmie będzie zbyt duży mogą one wywołać stan znany jako stres oksydacyjny. Zwiększyć się może w ten sposób ryzyko chorób przewlekłych, takich jak rak, cukrzyca typu 2 i ciężka choroba serca.
Rodzaje przeciwutleniaczy i sposób ich działania
Najodpowiedniejszym sposobem klasyfikacji przeciwutleniaczy jest zrozumienie, czy są one rozpuszczalne w wodzie, rozpuszczalne w tłuszczach, czy zarówno w tłuszczu, jak i w wodzie. Te, które są rozpuszczalne w wodzie, walczą z wolnymi rodnikami obecnymi w osoczu krwi. Rozpuszczalne w tłuszczach zwalczają wolne rodniki obecne w błonie komórkowej. Przeciwutleniacze są obecne w niektórych witaminach i minerałach, więc ich regularne spożywanie może okazać się bardzo korzystne dla naszego organizmu. Witaminy A, E, K i C, miedź, cynk, jod i mangan są bogatymi źródłami przeciwutleniaczy. Niektóre białka, takie jak glutation i kwas alfa-liponowy również je zawierają. Fitochemikalia, takie jak kwercetyna, likopen, karotenoidy, zeaksantyna, kwas elagowy, flawonoidy i luteina również zawierają w nich duże ilości przeciwutleniaczy. Ponadto niektóre hormony, takie jak melatonina, również wykazują właściwości podobne do przeciwutleniaczy.
Działają one poprzez zatrzymanie procesu oksydacyjnego przed jego rozpoczęciem (działanie zapobiegawcze), podczas gdy inne neutralizują działanie wolnych rodników (działanie zrywające łańcuch). Te przeciwutleniacze, które działają w jednym z tych dwóch procesów, są znane jako bezpośrednie przeciwutleniacze, ponieważ pośrednio działają na wolne rodniki.
Korzyści przeciwutleniające
Niezbędne jest zrozumienie korzyści zdrowotnych wynikających z diety bogatej w przeciwutleniacze. Utrzymywanie wysokiego poziomu przeciwutleniaczy we krwi pomaga zmniejszyć ryzyko uszkodzenia oksydacyjnego. W rezultacie można zapobiec ryzyku chorób przewlekłych związanych z rakiem, sercem i cukrzycą. Pomagają również poprawić funkcjonowanie mózgu, utrzymują zdrowy wzrok, skórę i włosy, a także pomagają w lepszym funkcjonowaniu płuc. Najlepszym sposobem na włączenie przeciwutleniaczy do diety jest spożywanie sezonowych produktów.
Oprócz naturalnych środków dietetycznych na rynku dostępne są również suplementy przeciwutleniające. Warto jednak wybierać te, które rzeczywiście mogą na nas pozytywnie wpłynąć. Jednym z takich suplementów jest nasz produkt do przygotowywania koktajlu bogatego w składniki odżywcze. Jest to sproszkowana mieszanka warzyw i roślin, zapewniająca dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych i witamin. Wystarczy wypić jego jedną z porcję z wodą lub dodać do koktajlu. Jest to produkt w pełni bezpieczny i naturalny. Po więcej informacji zapraszamy na stronę produktu lub wystarczy kliknąć tutaj.
Pokarmy bogate w przeciwutleniacze
1. Zielona herbata
Zielona herbata jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy. Zawiera duże ilości katechiny, czyli naturalnych przeciwutleniaczy, które zapobiegają uszkodzeniom komórek. Ponadto mają działanie ochronne przed uszkodzeniami oksydacyjnymi, które przyczyniają się do rozwoju raka. Zielona herbata, będąca doskonałym źródłem silnych przeciwutleniaczy, może pomóc zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia.
2. Jagody
Według kilku badań, borówki zawierają najwyższe ilości przeciwutleniaczy spośród wszystkich popularnych owoców i warzyw. Niektóre korzyści zdrowotne spożywania jagód obejmują zapobieganie uszkodzeniom mózgu występującym w starszym wieku, obniżanie ciśnienia krwi, obniżanie poziomu cholesterolu, a także zmniejszanie ryzyka niektórych chorób serca. Wszystko to jest możliwe dzięki rodzajowi przeciwutleniacza zwanego antocyjanem, który jest obecny w jagodach.
3. Truskawki
Truskawki składają się z dużej ilości witaminy C i przeciwutleniaczy. Podobnie jak jagody, one również zawierają wysoki poziom antocyjanów. Rzadko występuje w innych produktach żywnościowych. Warto włączyć truskawki do codziennej diety ponieważ mogą one obniżyć poziom cholesterolu LDL, a także ryzyko poważnych problemów z sercem.
4. Fasola
Często lekarze zalecają spożywanie fasoli pacjentom ze względu na jej wysoką wartość odżywczą. Są niezwykle bogate w błonnik, a wśród warzyw są najlepszym źródłem przeciwutleniaczy. Przeciwutleniacz zwany kemferolem znajduje się w znacznych ilościach w fasoli, co pomaga w zapobieganiu rakowi i przewlekłemu zapaleniu. Dodatkową zaletą jedzenia fasoli jest to, że pomaga również regulować trawienie i prawidłową pracę jelit.
5. Ciemna czekolada
Ciemna czekolada zawiera jedną z najwyższych ilości przeciwutleniaczy obecnych w różnych owocach i warzywach. Ponieważ ma wysoką zawartość kakao, jedzenie ciemnej czekolady zmniejsza również stany zapalne, reguluje ciśnienie krwi i obniża ryzyko wielu chorób serca. Warto jest więc jeść trochę ciemnej czekolady każdego dnia. Z pewnością zaspokoi Twoje kubki smakowe i zapewni wiele korzyści zdrowotnych!
6. Szpinak
Chociaż szpinak może nie każdemu smakować, jego korzyści zdrowotne zdecydowanie bardziej do nas przemówią. Zawiera on duże ilości przeciwutleniaczy, minerałów i witamin, a także ma niską kaloryczność. Osoby o słabym wzroku powinny spożywać to warzywo codziennie, ponieważ luteina i zeaksantyna chronią oczy przed promieniowaniem UV i innymi szkodliwymi czynnikami.
7. Orzechy pekan
Orzechy pekan, powszechnie występujące w Ameryce Południowej i Meksyku, są doskonałym źródłem minerałów, przeciwutleniaczy i zdrowych tłuszczów. Jedzenie pekanów znacznie zwiększa poziom przeciwutleniaczy we krwi, zmniejszając w ten sposób utleniony LDL. W rezultacie spożycie orzechów pekan może zapobiec wielu chorobom serca. Jednak ze względu na ich kaloryczność, należy je jeść z umiarem.
8. Karczochy
W czasach starożytnych karczochy były stosowane w leczeniu żółtaczki i niektórych chorób wątroby. Są doskonałym źródłem błonnika pokarmowego, przeciwutleniaczy i minerałów. Kwas chlorogenowy, występujący w karczochach skutecznie hamuje rozwój raka, problemy z sercem i cukrzycę typu 2.
9. Jarmuż
Jarmuż jest bogaty w witaminy A, C i K i zapewnia wysoką zawartość przeciwutleniaczy. Jeśli to możliwe, włącz do swojej diety czerwone odmiany jarmużu, ponieważ zawartość przeciwutleniaczy jest w nich znacznie wyższa. Oprócz utrzymywania prawidłowych funkcji komórkowych, jest również dobrym źródłem wapnia pochodzenia roślinnego.
10. Czerwona kapusta
Czerwona kapusta, znana również jako kapusta purpurowa, zawiera witaminy A, C, K i dość wysoki poziom przeciwutleniaczy. Obecność antocyjanów w czerwonej kapuście pozwala zmniejszyć stan zapalny a także ryzyko różnych chorób serca i raka. Witamina C służy jako jeden z głównych przeciwutleniaczy dla organizmu. Zatem spożywanie czerwonej kapusty wzmacnia również układ odpornościowy i wpływa na nasze ogólne samopoczucie.