Skip to main content
Bez kategorii

Papaja – Wartość odżywcza – Właściwości zdrowotne – Utrata wagi

By 23 sierpnia 202328 sierpnia, 2023No Comments

Papaja to owoc pochodzący z tropikalnych regionów świata. Owoce te słyną z żywego koloru, miękkiego miąższu i słodkiego smaku. Papaje są stosowane w różnych potrawach kulinarnych, takich jak sałatki czy koktajle. Korzyści zdrowotne wynikające z jedzenia papai zwiększają ich popularność i są coraz częściej włączane do codziennej diety. Wcześniej były uważane za rzadkie owoce, jednak teraz są one dostępne przez prawie cały rok, abyśmy mogli dodawać je do ulubionych przepisów.

Wartość odżywcza papai

Istnieje wiele korzyści zdrowotnych wynikających z jedzenia papai. Papaje są doskonałym źródłem witaminy C, witaminy A, witaminy B, witaminy E i witaminy K. 

100 gramów dojrzałej papai ma 32 kalorie , 0,6 g białka, 0,1 g tłuszczu, 7,2 g węglowodanów i 2,6 g błonnika. Owoc jest pełen przeciwutleniaczy, które mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny, zwalczać wiele chorób i poprawiają nasz wygląd, spłycając tym samym zmarszczki.

Korzyści zdrowotne ze spożywania papai

1. Obniża poziom cholesterolu

Papaje są bogate w błonnik, przeciwutleniacze i witaminę C, które pomagają zapobiegać podwyższonemu poziomowi cholesterolu w tętnicach. Zbyt dużo cholesterolu prowadzi do wielu chorób wieńcowych, w tym zawału serca, udaru mózgu i nadciśnienia. Warto zatem włączyć ten pyszny owoc do swojej diety by choć w małym stopniu poprawić poziom swojego cholesterolu.

2. Wzmacnia odporność

Papaje zawierają ponad 200% dziennej dawki witaminy C.. Witamina ta jest niezbędna w tworzeniu kolagenu, co z kolei pomaga w łączeniu tkanek ciała. Niedobór witaminy C prowadzi do kilku objawów, takich jak niedokrwistość, osłabienie, problemy skórne i choroby dziąseł. Dlatego dobrze jest regularnie zjadać miskę papai, aby uniknąć problemów zdrowotnych.

3. Pomaga w odchudzaniu

Papaja pomaga w odchudzaniu, ponieważ ma niską zawartość kalorii i jest dobrym źródłem błonnika wraz z niskim IG. Zawartość błonnika obecna w papajach utrzymuje uczucie sytości przez długi czas, zmniejszając w ten sposób apetyt. Jest to również świetny owoc dla osób zmagających się z problemami związanymi z cukrzycą.

4. Ochroni przed zapaleniami stawów

Ludzie cierpiący na zapalenie stawów odczuwają duży ból, ponieważ ich struktura kostna staje się coraz słabsza. Papaje przynoszą korzyści osobom, u których istnieje ryzyko rozwoju zapalenia stawów w przyszłości, ponieważ zapobiega zapaleniu się kości. W ten sposób różne formy zapalenia stawów są trzymane na dystans.

5. Pomaga w lepszym trawieniu

Codzienne spożywanie papai pomaga w trawieniu pokarmów i nasyconych tłuszczów, dzięki czemu twoje ciało jest zdrowe. Papaje mają enzym trawienny zwany papainą wraz z błonnikiem, który pomaga organizmowi w rozkładaniu i szybszym trawieniu jedzenia.

6. Poprawia stan wzroku

Korzyści zdrowotne Papai obejmują również ochronę oczu. Owoc ten jest bogaty w witaminę A, która niezwykle poprawia wzrok. Zmysł ten osłabia się z wiekiem z powodu zwyrodnienia plamki żółtej. Jedzenie papai pomaga temu zapobiec, jednocześnie chroniąc nas przed ślepotą.

7. Zapobiega zmarszczkom i oznakom starzenia

Papaja sprawia, że możesz poczuć się młodziej i wyglądać młodziej. Ponieważ owoce te są doskonałym źródłem witaminy C, pomagają w produkcji kolagenu w organizmie tym samym wpływając na wiązanie tkanek. W sumie codzienne jedzenie miski papai może zapewnić, że będziesz wyglądać przynajmniej o pięć lat młodziej niż w twoim wieku.

8. Zapobiega rakowi

Badania wykazały, że można zapobiec gromadzeniu się komórek rakowych poprzez codzienną dawkę przeciwutleniaczy, flawonoidów i składników odżywczych. Przypadki raka jelita grubego i prostaty u ludzi są zmniejszane poprzez codzienne spożywanie papai. Warto jednak skonsultować to wcześniej z lekarzem specjalistą.

9. Łagodzi ból menstruacyjny

Każda kobieta może potwierdzić, że skurcze menstruacyjne są najbardziej bolesną porą w ciągu miesiąca. Kobiety cierpiące na silne skurcze powinny regularnie jeść papaję. Jedną z jej głównych zalet, szczególnie dla kobiet, jest to, że owoc ten pomaga w przepływie krwi menstruacyjnej. Papaje zawierają enzym zwany papainą, który pomaga w płynnym wydostawaniu się krwi z macicy.

Papaja i utrata masy ciała

Ludzie zawsze polują na cud odchudzania, który pomoże im stracić dodatkowe kilogramy bez konieczności chodzenia na siłownię lub stosowania restrykcyjnej diety. Chociaż taki cud nie istnieje, niektóre owoce i warzywa pomagają skutecznie wspomóc odchudzanie. Papaje są jednym z takich owoców. Jest ona bogata w przeciwutleniacze i minerały korzystnie wpływające na utratę masy ciała, ponieważ ma niską zawartość kalorii. Odchudzanie w sposób kalkulacyjny i holistyczny jest ważne, aby nie wpaść w tzw. ,,efekt jojo”. Pamiętaj, aby nie przesadzić ze spożywaniem papai. Jak każda inna żywność spożywana w nadmiarze może doprowadzić do zwiększenia spożywanych kalorii i przytycia. Jedz owoce przez 2-3 dni w tygodniu przez kilka miesięcy, aby uzyskać najlepsze rezultaty odchudzania.

Podsumowanie

Papaje są bogate w różne przeciwutleniacze i enzymy, które pomagają poprawić stan Twojego organizmu pod każdym względem. Regularne spożywanie tego owocu może wspomóc nasze ciało od wewnątrz, dzięki czemu skóra zaczyna wyglądać młodziej, a przewód pokarmowy ulega znacznej poprawie. Świetnym sposobem na włączenie tego owocu do codziennej diety jest przygotowywanie koktajli z tym owocem. Jeśli nie masz odpowiedniego sprzętu by przygotować sobie taką formę posiłku to zachęcamy do zapoznania się z naszym bezprzewodowym blenderem BlendyGo, z którym przygotujesz pyszny koktajl w kilka chwil. Krótko mówiąc, papaje są korzystnym źródłem witamin i minerałów niezbędnych do funkcjonowania naszego ciała. Zaleca się zatem włączenie dawki papai do codziennej diety w celu poprawy ogólnego zdrowia.

Leave a Reply