Skip to main content
Bez kategorii

Korzyści zdrowotne picia czarnej herbaty – Wpływ na odchudzanie i skutki uboczne

By 17 lipca 202328 sierpnia, 2023No Comments

Czarna herbata jest bardzo popularnym rodzajem herbaty. Jest to drugi po wodzie najczęściej spożywany napój na świecie. Swoją popularność zyskała ze względu na mocny, wyrazisty smak i długi okres trwałości. W czasach starożytnych, zanim herbata była uważana za napój, używano ją do celów leczniczych i powoli stała się powszechnie stosowana, nie tylko ze względu na swój smak, ale także ze względu na oferowane korzyści zdrowotne. Czarna herbata jest uważana za świetne źródło przeciwutleniaczy, które odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowego organizmu.

Wartość odżywcza czarnej herbaty

Najpopularniejszą formą picia czarnej herbaty jest zaparzenie jej z gorącą wodą, natomiast można się także spotkać z jej wariantem z dodatkiem mleka. Wiele osób pije czarną herbatę aby się lekko pobudzić, zwiększyć koncentracje i by podwyższyć metabolizm przed treningiem. Zawiera również przeciwutleniacze, które mogą pomóc chronić komórki przed uszkodzeniem, a także zmniejszają ryzyko miażdżycy. Spójrzmy zatem na jej profil odżywczy.

1 filiżanka czarnej herbaty zawiera:
Kalorie – 2.4
Węglowodany – 0,4 grama
Błonnik – 0,1 grama
Tłuszcze – 0,0. Gramy
Białka – 0,1 grama

Patrząc na powyższe dane, czarna herbata jest bez wątpienia zdrowym napojem, który zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze i minerały. Najlepszą częścią czarnej herbaty jest jej pyszny smak, którym można się delektować o każdej porze dnia.

Czarna herbata na odchudzanie

Ludzie znaleźli nowy powód by pić czarną herbatę – jej korzyści odchudzające! Badanie opublikowane w European Journal of Nutrition wykazało, że czarna herbata działa jako prebiotyk wspomagający proces trawienia. Z drugiej strony powodem, dla którego czarna herbata jest uważana za napój odchudzający, jest to, że zawiera najwyższe stężenie kofeiny ze wszystkich rodzajów herbaty. Filiżanka czarnej herbaty zawiera około 47 miligramów kofeiny, która znana jest ze zwiększania energii i poprawiania metabolizmu. Picie czarnej herbaty przed treningiem może zwiększyć wydolność organizmu i pomaga w szybszym zrzuceniu kilogramów. Kofeina działa w taki sposób, że podnosi temperaturę ciała. Jest to zjawisko znane również jako „termogeneza”.  

Jeśli spojrzysz na tabelę wartości odżywczych, zobaczysz, że liczba kalorii w czarnej herbacie jest prawie znikoma. Zastąpienie wysokokalorycznych napojów takich jak sok i napoje gazowane, czarną herbatą może pomóc Ci szybko schudnąć. Ponadto picie czarnej herbaty jest ich smaczniejszą alternatywą.

Naukowcy i badacze nadal eksperymentują z właściwościami czarnej herbaty, aby znaleźć najlepsze dowody dotyczące utraty wagi. Niemniej jednak możesz ją włączyć do swojej codziennej diety i cieszyć się ogólnymi korzyściami zdrowotnymi, jakie oferuje.

Korzyści zdrowotne picia czarnej herbaty

1. Zmniejsza ryzyko cukrzycy

Według badań długotrwałe spożywanie czarnej herbaty może pomóc w obniżeniu poziomu cukru we krwi. Polifenole, takie jak flawonoidy, znajdujące się w czarnej herbacie, pomagają w zmniejszeniu indeksu glikemicznego. Eksperyment przeprowadzony na starszych osobach wykazał, że Ci, którzy pili czarną herbatę przez dłuższy czas, mieli 70% mniejsze szanse na wzrost poziomu cukru we krwi, a tym samym na rozwój cukrzycy typu 2.

2. Może pomóc w zapobieganiu raka

Czarna herbata ma wysoką zawartość teaflawiny, która jest przeciwutleniaczem, pomagającym w niszczeniu nieprawidłowych komórek w ciele. Wolne rodniki obecne w naszym organizmie mogą powodować poważne uszkodzenia, przekształcając normalne komórki ciała w komórki rakowe. Zawartość przeciwutleniaczy w czarnej herbacie jest tak wysoka, że powstrzymuje wolne rodniki i odgrywa znaczącą rolę w zapobieganiu wystąpienia nowotworów, takich jak rak skóry, rak piersi, rak jajnika czy rak żołądka.

3. Poprawia funkcje serca

Liczne badania wykazały, że picie czarnej herbaty zmniejsza ryzyko udaru mózgu u dorosłych. Osoby, które spożywają trzy lub więcej filiżanek czarnej herbaty dziennie, zmniejszają ryzyko udaru mózgu o 21%. Czarna herbata jest bogata w teaflawinę, flawonoidy i kwas galusowy. Te składniki odżywcze naprawiają naczynia krwionośne i tętnice, zapobiegając udarom, miażdżycy i innym problemom sercowo-naczyniowym. Podsumowując, można powiedzieć, że osoby spożywające czarną herbatę codziennie są mniej podatne na rozwój chorób sercowo-naczyniowych.

4. Chroni przed złymi bakteriami

Flawonoidy i polifenole znajdujące się w czarnej herbacie mają właściwości antybakteryjne. Według kilku badań spożycie czarnej herbaty pomaga zmniejszyć ryzyko infekcji Helicobacter pylori, która jest infekcją bakteryjną atakującą żołądek. Ponadto zapobiega także nadmiernemu poceniu się, co jest również oznaką infekcji bakteryjnej.

5. Poprawia zdrowie układu trawiennego

Właściwości przeciwzapalne czarnej herbaty pomagają w leczeniu problemów trawiennych. Zwalczają wrzody żołądka, poprawiają zdrowie układu odpornościowego i zapewniają działanie terapeutyczne również na inne choroby żołądkowe i jelitowe. Czarna herbata wspomaga wzrost dobrych bakterii jelitowych, poprawiając w ten sposób prawidłowe funkcjonowanie jelit.

6. Poprawia zdrowie jamy ustnej

Problemy jamy ustnej, takie jak krwawienie dziąseł, nieświeży oddech czy tworzenie się płytki nazębnej mogą mieć wpływ zarówno na nasze zdrowie jak i samoocenę. Polifenole znajdujące się w czarnej herbacie, mają właściwości przeciwdrobnoustrojowe, które pomagają utrzymać zdrową jamę ustną. Czarna herbata spożywana regularnie, może zmniejszyć stan zapalny, zapobiegać ubytkom i rozwojowi bakterii.

Skutki uboczne picia czarnej herbaty

Chociaż czarna herbata ma wiele korzyści zdrowotnych, to wszystko na tym świecie ma także swoje ograniczenia. Oto potencjalne skutki uboczne picia zbyt dużej ilości czarnej herbaty, które powinieneś wiedzieć.  

– Zmniejszone wchłanianie żelaza
– Zwiększony niepokój
– Słaba jakość snu
– Nudności
– Zgaga
– Powikłania ciążowe
– Uzależnienie od kofeiny
– Bóle głowy
– Zawroty głowy

Alternatywa czarnej herbaty

Chociaż wydawać by się mogło, że herbata czarna i zielona nie mają ze sobą nic wspólnego, to nic mylnego! Obie herbaty pochodzą z tych samych gatunków. Różni je natomiast proces produkcji. Liście zielonej herbaty od razu po zebraniu są prasowane i zabezpieczane przed fermentacją. Natomiast liście czarnej herbaty po zebraniu są od razu poddawane fermentacji i przekazywane do dalszej produkcji. Zielona herbata w porównaniu z czarną ma o wiele delikatniejszy smak, zatem zdobyła dzięki temu wielu ulubieńców. Jeśli wolisz zieloną herbatę to śmiało możesz po nią sięgać. Jeśli z kolei interesuje cię kompleksowe źródło składników odżywczych i minerałów to mamy coś dla Ciebie. Z naszym suplementem diety przygotujesz pełnowartościowy koktajl. Oprócz sproszkowanej formy warzyw i innych naturalnych składników zawiera  także wyciąg z zielonej herbaty. Wiele korzyści w jednym napoju! Po więcej informacji zapraszamy na stronę produktu lub wystarczy kliknąć tutaj.

Podsumowanie

Czarna herbata niesie najwięcej korzyści zdrowotnych jest, gdy jest spożywana w czystej postaci. Dodanie mleka, cukru czy różnego rodzaju syropów zwiększy zawartość kalorii i prawdopodobnie zmniejszy jej korzyści zdrowotne. Jak wspomniano powyżej, czarna herbata ma wiele korzyści zdrowotnych. Od kontrolowania cukrzycy do zmniejszania ryzyka chorób serca i nie tylko. Jednak zaleca się jej umiarkowane spożycie ze względu na jego niepożądane skutki uboczne.

Leave a Reply