Skip to main content
Bez kategorii

Aloes – Na co pomaga? – Korzyści z jego stosowania – Utrata masy ciała.

By 17 lipca 202230 sierpnia, 2023No Comments

Dzisiaj aloes jest znany przede wszystkim jako środek do leczenia oparzeń słonecznych, ale mało kto wie, że żel znajdujący się wewnątrz tej rośliny jest również stosowany w leczeniu różnych dolegliwości zdrowotnych. Miąsz znajdujący się wewnątrz liści aloesu może być spożywany w postaci soku, lub jako naturalna maść lecznicza np. na zranione miejsce.

Co to jest Aloes?

Aloes, najczęściej znany jako Aloe vera, jest soczystą rośliną pochodzącą z regionów tropikalnych i od wieków stosowaną jako środek leczniczy. Rozwija się w suchym klimacie i stała się popularną rośliną domową ze względu na swoją niską potrzebę pielęgnacji.

Żel z aloesu to przezroczysta, gęsta i klejąca substancja, którą można wydobyć z środka rośliny podczas cięcia jej liści. Aloes może być również stosowany miejscowo na oparzenia lub jako środek nawilżający. Można go także mieszać z koktajlami lub sokami dla ułatwienia trawienia i poprawy ogólnego samopoczucia. 

Wartość odżywcza Aloesu

Aloes jest bardzo silną, leczniczą rośliną. Ma wiele zastosowań dla zdrowia i dobrego samopoczucia, a to wszystko dzięki znajdującym się w niej substancjom odżywczym i witaminom.

Witaminy i minerały

Witamina C jest niezbędna w takich procesach jak produkcja żelaza, wspomaganie układu odpornościowego czy utrzymanie kości i zębów w dobrej kondycji. Aloes zawiera dużą ilość witaminy C (około 9,1 g na 1 filiżankę soku z aloesu). Zawiera on również inne niezbędne witaminy, takie jak witamina A (beta karoten), witamina E, witamina B12, kwas foliowy (witamina B) i cholina. Roślina ta zawiera także minerały tj. wapń, chrom, miedź, selen, magnez, mangan, potas, sód i cynk.

Enzymy

Roślina ta jest uważana za wyjątkową, ponieważ zawiera wiele korzystnych enzymów, które pomagają rozbijać cukry i tłuszcze w organizmie. Zawierają aliazę, amylazę i lipazę, które są istotnymi enzymami w procesie trawienia skrobi i tłuszczów.

Kwasy tłuszczowe

Żel Aloesowy zawiera kwasy tłuszczowe z grupy steroidów – cholesterol, kampesterol, β-sitosterol i lupeol. Są to kwasy odpowiedzialne za właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne i przeciwbólowe. Żel ten jest bardzo leczniczą rośliną o szeregu unikalnych właściwości. Poniżej przedstawiamy jeszcze kilka innych korzyści, które zapewnia nam ta roślina.

1. Leczenie zaparć

Zaparcie jest nie tylko nieprzyjemne, ale może mieć również niekorzystny wpływ dla zdrowia jelit i całego układu pokarmowego. Żel aloesowy może być stosowany jako naturalny środek przeczyszczający i pomaga w wydaleniu zalegających w jelitach złogów. Część rośliny znajdująca się pomiędzy skórą a żelem zawiera antrachinony, które są związkiem odpowiedzialnym za działanie przeczyszczające. W przypadku przyjmowania żelu z aloesem jako leku na zaparcia, należy zacząć od niewielkiej ilości (około 200 ml soku), aby umożliwić organizmowi przyzwyczajenie się do działania przeczyszczającego.

2. Nawodnienie organizmu

Nawadnianie jest bardzo ważne dla ogólnego zdrowia. Sok z aloesu jest doskonałą alternatywą dla napojów słodkich i soków owocowych, które mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Sok z aloesu ma niską zawartość cukru i kalorii dlatego może być spożywany bezpośrednio jako napój lub zmieszany z innymi sokami bądź koktajlami.

3. Regulacja poziomu cukru we krwi

Udowodniono, że spożywanie Aloesu niesie korzystne efekty w działaniu przeciwko rozwojowi stanu przedcukrzycowego i cukrzycy typu 2. Badanie wykazało, że spożycie aloesu w formie płynnej lub proszkowej przyczyniło się do poprawy regulacji poziomu cukru we krwi.

4. Zapobiega powstawaniu wrzodów żołądka

Jedną z największych korzyści terapeutycznych aloesu jest leczenie dolegliwości trawiennych. Wrzody żołądka są bolesnymi odleżynami żołądka. Zazwyczaj łatwo się goją, ale mogą stać się poważne, jeśli nie są leczone. Aloes jest substancją przeciwzapalną, co oznacza, że jest szczególnie korzystny w leczeniu zmian wewnętrznych, takich jak wrzody. Udowodniono, że regularnie spożywany żel z aloesem pomaga w gojeniu żołądka i zmniejszeniu liczby znajdujących się w nim wrzodów.

5. Poprawa stan i kondycję skóry

Aloes jest żelem nawilżającym na bazie wody, który może mieć wiele pozytywnych skutków dla kondycji skóry. Kolagen jest ważnym białkiem, które poprawia strukturę i elastyczność skóry. Badania wykazały, że przy zastosowaniu miejscowym, żel aloesowy może faktycznie zwiększyć produkcję kolagenu przez skórę. Wiadomo również, że aloes poprawia zmiany skórne, takie jak rumień (zaczerwienienie skóry), i ma pozytywny wpływ na proces leczenia łuszczycy. Osoby cierpiące na trądzik mogą go stosować jako żel na noc. Złagodzi on zmiany skórne i przyczyni się do poprawienia stanu skóry.

6. Zmniejsza refluks

Refluks kwasowy może pojawić się, gdy kwas żołądkowy wypływa z powrotem do przełyku.  Objawy refluksu obejmują uczucie pieczenia w klatce piersiowej, wzdęcia, mdłości i kaszel. Wiadomo, że sok z aloesu ma kojący wpływ na osoby z objawami tego schorzenia. Ponadto, złe bakterie w jelitach mogą produkować gaz, który powoduje wzdęcia i dyskomfort w brzuchu. Mogą one również powodować osłabienie przełyku. Właściwości antybakteryjne aloesu zabijają bakterie związane z refluksem kwasowym i poprawiają trawienie, dzięki czemu organizm może wrócić do równowagi.

Popularne formy aloesu

1. Sok z aloesu

Sok z aloesu jest sprzedawany w większości sklepów ze zdrową żywnością. Upewnij się, że wybierasz sok, który jest w całości naturalny i organiczny oraz nie zawiera cukru ani innych środków konserwujących.

2. Żel do stosowania na skórę

Wiele sklepów oferuje gotowe żele i kosmetyki aloesowe. Można się również spotkać z produktami z dodatkiem aloesu np. kremy do twarzy i maseczki. Jest to świetny pomysł na codzienną pielęgnację i utrzymanie skóry w dobrej kondycji.

Aloes a utrata masy ciała

Aloes pomaga w utracie wagi. Może być on stosowany jako środek leczniczy aby pomóc w lepszym trawieniu, poprawie metabolizmu i łatwiejszym wydalaniu. Witaminy z grupy B i enzymy zawarte w aloesie sprawiają, że jest on doskonały w spalaniu tłuszczu. Przy zdrowej utracie wagi, organizm naturalnie przechodzi w tryb detoksykacji. Aloes zawiera kompleks węglowodanów o nazwie acemannan, które pomagają w procesie doczyszczania organizmu. To, w połączeniu z jego właściwościami przeczyszczającymi, jest doskonałym powodem do spożycia soku z aloesu podczas detoksykacji.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy stosujesz go miejscowo, czy też spożywasz go jako sok lub stosujesz jak żel, aloes ma unikalny szereg korzyści odżywczych, które mogą leczyć różne problemy zdrowotne. Żel aloesowy zawiera enzymy i kwasy tłuszczowe, które pomagają w procesach metabolicznych i trawiennych w organizmie. Roślina ta jest szczególnie skuteczna w łagodzeniu zaparć i wszelkich zaburzeń trawiennych. Aloes może być również stosowany w celu wsparcia utraty wagi poprzez jego detoksykację czy działanie przeczyszczające. Jest to jedna z najlepszych roślin z której można pozyskać naturalny lek o szerokiej gamie zastosowań.

Leave a Reply